Alarm Sistemleri Projelendirme

Alarm Sistemleri Projelendirme

Alarm sistemlerinin projelendirmesi ciddi bir risk yönetimidir. Bir alarm sisteminde önce mekanınızda size risk oluşturabilecek unsurlar belirlenir sonra risk türlerine göre algılama sensörleri seçilir.

Algılama sensörlerinin bir diğer adı dedektördür. Dedektörler, akıllı mikro işlemcileri vasıtasıyla tespitle yükümlü oldukları risk gerçekleştiğinde, bunu kontrol paneline ileterek alarmı aktif eder.

Alarm sistemleri, öncelikle hırsızlık girişimlerini caydırmak sonrasında tespit etmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla sistemin en önemli bileşenleri, hareket algılayan dedektörlerdir. Üç tür hareket dedektörü bulunmaktadır, bunları birbirinden ayıransa algılama yaparken kullandıkları teknolojidir.

Ultrasonik dedektörler, insan kulağının algılayamayacağı frekanslarda ses dalgaları yayarak, hareketli bir nesnenin bu ses dalgalarının frekansını değiştirip değiştirmediğine bakar. Bu yarasaların da yön ve hedef tayin ederken kullandığı yönteme benzemektedir. Ultrasonik dedektörler, günümüzde hırsız alarm sistemlerinde tercih edilmemektedir. Nedeni, hava üzerinden giden ses dalgalarının, zemin, duvar, tavan gibi katı nesnelerce yansıtılırken, yumuşak yüzeyler tarafından emilmesidir. Bu da ancak bir kişi veya nesnenin sadece dedektöre doğru veya dedektörden uzağa hareket ederken kesin bir şekilde algılanmasına neden olmakta ve insan hareketlerinin doğru bir şekilde tespiti söz konusu olduğunda güvenilir sayılmamaktadır.

Sistemlerde kullanılan bir diğer hareket dedektörü türü ise mikrodalga algılama yapanlardır. Mikrodalga dedektörler, bulundukları ortama ışık hızında hareket eden çok kısa dalga boyuna sahip elektromanyetik enerji yayarlar. Bu, bir göle taş atıldığında, gölün üzerinde oluşan ufak dalgalara benzemektedir. Bu dalgalar genişleyerek gölün yüzeyine dağılır. Mikrodalga da aynı şekilde hareket eder. Enerji, hava veya sudaki molekülleri kullanarak yayılır, katı veya yumuşak nesneler tarafından emilemez, geri yansıtılır. Radar veya denizaltılarda kullanılan sonarların teknolojisi de mikrodalgadır. Mikrodalga, ultrasonik dalgalarda olduğu gibi ortamdaki frekans değişikliklerini ölçümlerken, dalganın yani yayılan enerjinin geri dönüşünde enerjinin cisimler tarafından emilimini de hesapladığından insan hareketi söz konusu olduğunda daha doğru ve kesin bir algılama gerçekleştirirler.

Hareket dedektörlerinin içinde teknolojisi en yeni ve güvenilir olan, dolayısıyla da en çok tercih edilen PIR yani kızılötesi ışınımı algılayandır.

PIR dedektörlerin etkin ve doğru bir algılama yapması basit bir doğa kanununa dayanmaktadır. Doğadaki her canlı bir ısı üretmekte ve bu ısı da bir kızılötesi ışık yaymaktadır. PIR dedektörler de, ortamda ısı üreten nesne veya canlıların yaydığı bu kızılötesi ışığı ölçümler. Örneğin; insan vücudu, 10 mikrometre civarında bir ışıma yapar yani PIR dedektörlerin mikroişlemcileri, ortamda 10 mikrometre civarı bir mikroışıma algılamak için programlanmıştır. Bu da diğer dedektörlere oranla daha kesin ve doğru bir hareket algılaması sağlar.

Teknolojisi iyi bir PIR dedektör, bulunduğu ortamdaki sıcaklığı analiz eder ve buna göre bir sıcaklık eşik değeri belirler. Böylece güneş ışığı, radyatör, klima gibi ortama ısı yayan cihazların yaydıkları ışımalar göz ardı edilir. Bu da, ortama ancak bir insanın girmesiyle oluşabilecek ani bir ısı tespitinde hareketi algılama ve alarm verilmesine olanak tanır. PIR dedektörlerin mikroişlemcileri mikro ışıma dışında farklı analizler de yapar. Bu, vücut sıcaklıkları birbirine yakın da olsa beraber yaşadığımız kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan insanların ayırt edilebilmesine bile olanak sağlar. Burada ışımanın şiddetine göre canlının ağırlığı ve hacmi gibi kriterler de hesaplanıp değerlendirir.

Alarm sistemlerinin kullanıcılarına sağladığı fayda, hareket dedektörlerinin ne kadar iyi bir teknolojiye sahip olduğu ile doğru orantılıdır. Örneğin, ortamdaki ısı değerini sürekli analiz eden ve bir önceki ısı değeri ile sonrası arasındaki farkı çok iyi analiz eden akıllı mikro işlemcilere sahip dijital dedektörler, kullanıcıların sistemden beklentilerini fazlasıyla karşılamaktayken, hem PIR hem de mikrodalga algılamayı aynı anda yapan dual teknoloji dedektörler yanlış alarm olasılığını neredeyse sıfıra indirmektedir.

Gelişen teknoloji ile beraber alarm sistemleri günümüzde sadece hırsızlıklara değil yaşadığımız ortamda güvenliğimizi tehdit eden diğer olası risklere karşı da etkin bir koruma sağlamaktadır.

Örneğin, sisteme eklenecek bir duman dedektörü ile yangılara karşı, gaz dedektörü ile gaz kaçaklarına karşı, su baskın dedektörü ile su baskınlarına karşı günümüz son teknolojisine sahip bir erken uyarı sistemine çoğu zaman bir günden kısa sürede ve çok uygun maliyetlerle sahip olmak mümkündür.

Bilgi İstek Formu

Adınız Soyadınız :Mesajınız :
E-Posta Adresiniz :
Telefon Numaranız :
Copyright © 2011 | SMC Teknoloji Otomasyon
Bursa Alarm Sistemleri | Bursa Güvenlik Sistemleri | Bursa Kamera Sistemleri | Bursa Bilgisayar Sistemleri | Bursa Santral Sistemleri | Bursa Siemens Hi Path Santraller